Jdi na obsah Jdi na menu
 


ACU - Army Combat Uniform

Příspěvky

Army Combat Uniform - ACU

19. 1. 2012

Army Combat Uniform, nebo také ACU, je nová bojová uniforma Armády Spojených států. Používá digitálně vytvořený univerzální kamuflážní vzor ACUPAT, skládající se z prvků zelené, pískové a šedé barvy pro všestranné použití v mírném pásu, poušti i městském prostředí. Zároveň zahrnuje spoustu praktických vylepšení založených na přáních a upozorněních řadových vojáků. Nová uniforma se začala používat v roce 2007, a to poté, co podobná nová digitální uniforma MARPAT zaznamenala úspěch u Americké Námořní pěchoty.

Nahrazování starých uniforem Battle Dress Uniform v lesnim vzoru Woodland a Desert Combat Uniform s pouštní kamufláži (používaných od roku 1981, resp. od 1993) se započalo na počátku roku 2005, nové uniformy dostali jako první příslušníci armády v bojových misích.

Kromě nového vzoru, má nová uniforma i odlišný střih:

velky_8695.jpg - Upravený límec, který se dá nosit klasickým způsobem nebo zvednutý. Účinný proti prachu a zároveň chrání vojákův krk před odřením při použití balistické ochrany.
 - Hodnostní označení je na hrudi mezi kapsami.
 - Všechny nášivky jako hodnost nebo označení jednotky jsou připevněny suchými zipy. Výjimkou je označení krevní skupiny.
 - Zapínání je vepředu na oboustranný otevíratelný zip.
 - Na rukávech a loktech jsou kapsy pro vložení chráničů.
 - Na předloktí levého rukávu je kapsa na psací potřeby.
 - Kapsy na rukávech se suchým zipem pro identifikační barevnou státní vlajku USA, znak divize nebo jednotky a IR identifikační štítky pro snadnější rozpoznání při nočním boji.

 

Univerzální kamufláž


Velká změna kterou ACU přináší je kamufláž. Ta vychází z Universal Camouflage Pattern, tedy univerzální kamuflážní vzor. Spojuje jak lesní, tak pouštní a městské maskování do jednoho vzoru. Tato kamufláž poskytuje horší krytí v lesním prostředí, ale zato daleko lepší v pouštním a městském prostředí. Je to dáno tím, že Americká armáda se dnes angažuje hlavně kolem Blízkého Východu a okolních pouštních nebo travnatých oblastech, a navíc dnešní městské oblasti jsou daleko rozsáhlejší než dříve, a do nich se uniforma také hodí. Americká armáda vychází z toho, že neočekává boje v typických lesních prostředích, jako např. v Evropě. Proto je uniforma zaměřena hlavně na pouštní/městské prostředí. Víceméně však poskytuje slušné krytí kdekoliv. Naprosto nejlépe tato kamufláž funguje v travnatém prostředí.

Velký výběr sortimentu naleznete:

http://www.armytrade.cz/hledej/?str=1&retezec=acu